Zselici Méhész Egyesület • 7400 Kaposvár, Pázmány Péter utca 77. • E-mail: info@zselicimeheszek.hu • Telefon: +36 30 9935692
Hazánk vetésterületének jelentős részén termesztenek repcét. A szántóföldi kultúra nektártermelő képessége a dél-dunántúli megyékben kiváló. A vándor méhészek szívesen költöztetik a méhcsaládokat repce táblák közelébe. A repceméz nagy szőlőcukor (glükóz) tartalma miatt a pergetést követő 2 héten belül megszilárdul. Ezt, a természetes folyamatot kristályosodásnak nevezzük. Az ilyen típusú krémméz könnyen kenhető, nem csöpög, ezért könnyű vele dolgozni a konyhában. A repceméz színe halványsárga, illata enyhe. Italok édesítéséhez javasolható, mivel nem nyomja el azok aromáját. Kicsi savtartalom és nagy vastartalom jellemzi, a többi mézhez viszonyítva.
Az akác magyarországi elterjesztése Tessedik Sámuel lelkész, iskolaalapító, gazdasági szakíró nevéhez fűződik. Akkoriban, a homok megkötése céljából telepítették ezt a növényt, amely napjainkra hazánk erdőterületeinek jelentős részét képezi. Európai viszonylatban, a legnagyobb kiterjedésű összefüggő akácerdő területek Magyarországon találhatók. A magyar akácfa, valamint az akácméz 2014. év óta Hungarikum. Magyarországon a méhek az akácról gyűjtik a legtöbb virágport és nektárt, általában. Az akácméz, megfelelő tárolási körülmények között, több éven keresztül is megtartja folyékony állagát a nagy gyümölcscukor (fruktóz) tartalma miatt. Az akácméz színe áttetsző, halványsárga, esetleg zöldes árnyalatú lehet – az évjárattól függően. Illata az akácvirágra emlékeztet. Más fajtamézekhez képest intenzív édes ízű, kevésbé karakteres jellegű. Édesítőszerként kiválóan alkalmazható. Fertőtlenítő hatású, enyhíti a megfázás-, köhögés tüneteit.
A nagy-, kis-, és az ezüstlevelű hárs hazánkban az Északi-középhegységben, a Balatontól délre, valamint a Nyírségben fordul el. Az ezüsthárs legnagyobb összefüggő európai erdőállománya a Zselicben található. Az ezüsthárs 2010. évben az év fája volt.
A hársméz kristályosodik, de kevésbé gyorsan, mint a repceméz. 2-3 hónap alatt szilárdul meg. Nagyobb kristályok is képződnek, mint a repcemézben. Ez is növeli fogyasztásának élvezeti értékét. A hársméz színe világos - sárga, és - barna lehet. Illata hársvirágra emlékeztet. Íze markáns és kellemes utóíz jellemzi. A hársméz enyhíti a köhögés, a hörghurut-, valamint a láz tüneteit. Gyulladás gátló, és nyugtató hatású méz. A Somogyi Ezüst Hársméz Hungarikum-má minősítését múlt évben kezdeményezte a Zselici Méhész Egyesület.
A kristályosodás természetes folyamat. Csupán a méz halmazállapota változik, a beltartalmi értéke nem. A kristályos állapotú méz vízfürdőben felmelegítve ismét folyékonnyá válik. Melegítés során a hőmérséklet ne haladja meg a 40 oC-ot!
A rovarok által megporzott növények ¾-ének megtermékenyítése a méhek közvetítésével történik. A méhek főként a nagy fehérjetartalma miatt gyűjtik a virágport, mellyel elsősorban a fiasítást etetik. Humán fogyasztás szempontjából, minden életkorban értékes tápláléknak tekinthető. Diéta során kiválóan alkalmazható. Jól illeszkedik az olyan étrendbe is, amely kevés állati eredetű fehérjét tartalmaz.
Segíti a növekedést, erősíti a szervezetet. Csökkentheti a vérszegénység-, valamint a prosztata megnagyobbodás kialakulásának kockázatát. Anorexiás tünetek enyhítésére is alkalmazzák.
Pollen allergia esetén való fogyasztása nem javasolt!
A görög eredetű szó jelentése: a város előtt, a kapu közelében. Ez arra a megfigyelésre utal, hogy a kijárók közelében gyakori a propoliszozás. A magyar elnevezés is találó: méhszurok. A méhek ezzel a ragacsos anyaggal tömik be a kisebb lyukakat és réseket, javítják a lépek hibáit. Nagyobb mennyiségű propoliszt a nektár gyűjtés időszakán kívül, a fák rügyeiről, ágairól, valamint levelekről gyűjtik a méhek. Színe változatos lehet, attól függően, hogy milyen növényről származik. A méhek átalakítják, majd a kaptár belsejében kenik szét ezt az anyagot, amely antibiotikus hatása révén megakadályozza a penészedést, valamint a baktériumok elszaporodását. Az ókorban balzsamozáshoz használták.
Íze fanyar. Illata kellemes. Általában mézhez keverve, vagy alkoholos kivonat formájában kapható. Gyulladás gátló hatású.
A fiatal dolgozó méhek garatmirigy váladéka a méhpempő. Ezzel táplálják a fiasítást. A méhanya egész életében kap méhpempőt. Ezért fejlődnek ki teljesen a női nemi utak és válik képessé a királynő a párzásra, és nagy mennyiségű pete lerakására.
A méhpempő színe sárgás-fehér. Zselés állagú. Íze savanyú, kesernyés.
Számos gyógyhatást tulajdonítanak ennek a bioaktív anyagnak. Csökkentheti a csontritkulás, az érelmeszesedés, az öregkori elbutulás kockázatát, a depresszió kialakulását. A szépségápolás során is felhasználható: „Fiatalító hatása van.”
Cím: 7400 Kaposvár, Pázmány Péter utca 77.
Telefon: +36 30 9935692
© 2024 Zselici Méhész Egyesület - Minden jog fenntartva.